Růst minimální mzdy povede k dalšímu propouštění

Date:

Vzhledem k neustále rostoucí nezaměstnanosti v ČR a pokračujícímu poklesu ekonomiky by podle představitelů Republikové unie zaměstnavatelů (RUZ) měla být minimální mzda ponechána na úrovni letošního roku. Uvádí se to ve stanovisku RÚZ, které TASR dnes poskytl její tajemník Martin Hošták.

„Za posledních osm měsíců vzrostl počet nezaměstnaných o více než 120.000 a podle průzkumů OECD patřilo Slovensko v srpnu letošního roku mezi 3 země s největším počtem nezaměstnaných. Nárůst nezaměstnanosti v důsledku propadu ekonomiky lze očekávat i v nadcházejících měsících. Jedním z faktorů významně ovlivňujících trh práce je i minimální mzda,“ uvedl tajemník RÚZ Martin Hošták.

Zaměstnavatelé sdružení v RÚZ proto žádají vládu SR, aby pro rok 2010 nezvyšovala minimální mzdu a zabránila tak dalšímu růstu nezaměstnanosti. „Růst minimální mzdy bude mít silně negativní dopad na tvorbu a existenci pracovních míst, především těch s nízkou přidanou hodnotou,“ řekl viceprezident RÚZ Jozef Špirko.

Podle něj by bylo zvýšení minimální mzdy nezodpovědným krokem, který by hospodářskou krizi na Slovensku jen prohloubil. „Už v roce 2008 došlo k nepřiměřenému růstu minimální mzdy a negativní důsledky tohoto kroku zaznamenáváme právě v tomto roce. Zohledněním koeficientu růstu minimální mzdy a bezprecedentního posílení koruny vůči euru v roce 2008 bylo totiž dosaženo efektu, že minimální mzda vzrostla mezi ,“ dodal na závěr Špirko.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Škoda nemá pro válku na Ukrajině práci pro osm set lidí

Automobilka Škoda Auto, která v Česku zaměstnává zhruba 35...

Renault obnovuje výrobu v moskevském závodě

Francouzská automobilka Renault v pondělí obnovila výrobu ve svém...

Chybí polovodiče i díly, Volkswagen přerušil výrobu na Slovensku

Nedostatek polovodičů, jakož i výpadek dodávek pro konflikt na...

Tesla otevřela na okraji Berlína svůj první evropský závod

Americký výrobce elektrických automobilů Tesla v úterý na okraji...