Dávku v nezaměstnanosti bralo v září méně lidí

Date:

Růst počtu příjemců dávky v nezaměstnanosti se minulý měsíc zastavil. V září totiž Sociální pojišťovna vyplatila dávku v nezaměstnanosti přes 61,7 tis. osobám, což je oproti srpnu pokles o 1,8 tis. lidí.

Ve srovnání se zářím loňského roku však dávku v nezaměstnanosti obdrželo minulý měsíc o 38,2 tis. lidí víc. Vyplývá to z informací, které zveřejnila Sociální pojišťovna. Počet příjemců dávky v nezaměstnanosti přitom před zářijovým poklesem rostl devět měsíců po sobě, a to z listopadových téměř 23,4 tisíc na srpnové pětileté maximum 63,5 tisíc.

Podmínky nároku na dávku v nezaměstnanosti by měly být během příštího roku dočasně zmírněny. Koncem července se na tom dohodli odboráři s resortem práce a sociálních věcí. Na tuto dávku by měl mít příští rok nárok každý občan, který se ocitne v evidenci nezaměstnaných a v posledních třech letech platil minimálně dva roky pojištění v nezaměstnanosti. V současnosti má na dávku v nezaměstnanosti nárok občan, který v posledních čtyřech letech platil alespoň tři roky pojištění v nezaměstnanosti.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se s odboráři v polovině září na pondělním jednání Hospodářské a sociální rady dohodlo na tom, že by se období poskytování dávky v nezaměstnanosti prodloužilo pro všechny pojištěnce ze současných šest měsíců na osm měsíců. „Zaměstnavatelé však setrvali na tom, že nejprve je třeba k tomu zdrojů, a proto se jednání o tomto bodě přerušilo,“ uvedl na zářijové tiskové konferenci viceprezident Konfederace odborových svazů SR Vladimír Mojš. Dočasné zmírnění podmínek nároku na dávku v nezaměstnanosti a současně prodloužení období jejího pobírání na osm měsíců by si v příštím roce vyžádalo 118 milionů. eur. Konečné slovo při prodloužení pobírání dávky v nezaměstnanosti bude mít Ministerstvo financí SR.

Odboráři ustoupili od svého původního požadavku, aby se období pobírání dávky v nezaměstnanosti odstupňovalo v závislosti na počtu let pojištění v nezaměstnanosti. Pokud byl nezaměstnaný pojištěný v nezaměstnanosti do 10 let, měl podle původního návrhu dostávat dávku v nezaměstnanosti tak jako v současnosti půl roku. Ti nezaměstnaní, kteří získali od 10 do 15 let pojištění v nezaměstnanosti, měli dávku dostávat o dva měsíce déle. Nezaměstnaní, kteří byli pojištěni v nezaměstnanosti více než 15 let, měli mít nárok na dávku v nezaměstnanosti devět měsíců. „Byli jsme upozorněni na to, že Sociální pojišťovna takový návrh není schopna zrealizovat, protože má technické problémy s informačním systémem,“ dodal minulý měsíc Mojš.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Škoda nemá pro válku na Ukrajině práci pro osm set lidí

Automobilka Škoda Auto, která v Česku zaměstnává zhruba 35...

Renault obnovuje výrobu v moskevském závodě

Francouzská automobilka Renault v pondělí obnovila výrobu ve svém...

Chybí polovodiče i díly, Volkswagen přerušil výrobu na Slovensku

Nedostatek polovodičů, jakož i výpadek dodávek pro konflikt na...

Tesla otevřela na okraji Berlína svůj první evropský závod

Americký výrobce elektrických automobilů Tesla v úterý na okraji...