Cena zlata pokračuje v přelamování rekordů

Date:

Cena zlata dosáhla nové rekordní úrovně 1063,90 USD (720,56 eura) za unci (31,1 g). V 11.28 SELČ se unce obchodovala za 1063,72 USD.

Příčinou je oslabení dolaru vůči euru, což zvýšilo atraktivitu žlutého kovu jako alternativní investice. Dalšími podpůrnými faktory jsou růst ceny ropy a zvýšení poptávky po fyzickém zlatě po roce nízké poptávky po špercích, tvrdí analytici. Spotová cena zlata se dopoledne nacházela na 1062,70 USD za unci oproti 1055,25 USD za unci v pondělí (12.10.) podvečer v New Yorku.

Cena zlata by měla o pět let dosáhnout 1500 USD za unci

Cena zlata by v pětiletém časovém horizontu měla dále růst a dosáhnout hodnoty 1500 USD (1015,92 eura) za unci. To by znamenalo růst ze současných úrovní o 7,4 % ročně. „Čtvrtletní nebo roční poklesy ceny o 30 až 50% jsou možné, ale celkový směr bude mířit vzhůru,“ konstatoval hlavní ekonom Saxo Bank David Karsboel.

Zlato je často vnímáno jako ochrana proti inflaci. Ekonom se domnívá, že tato definice není přesná. „Zlato slouží jako pojistka proti nestabilitě. Má tendenci růst v dobách nečekané inflace nebo naopak, deflace. Proto cena rostla v letech 1982 a 1985 až 1987. Proto se mu daří i teď, když USA zažívají první deflaci od roku 1955,“ s .

V souvislosti s nedávnými diskusemi o nahrazení USD jako světové měny zlatem a eurem se Karsboel domnívá, že Rusko a Čína budou v akumulaci zlata pokračovat. „Jsou připraveni postupně a v dlouhém období nahrazovat dolar. Protože zlato je kótováno v dolarech, měl by být tento vývoj pro cenu zlata pozitivní,“ konstatoval.

Centrální banky půjčují zlato ve velkém množství, a to jim pomáhá snížit množství zlata v účetnictví. Na trh se zlatem to má opačný vliv. „Federal reserve system (FED), jakož i Bank of England velké množství zlata fyzicky odstranili, když ho zapůjčili za velmi nízkou sazbu. Ti, kteří si ho půjčili, jej prodali a za výnos z tohoto prodeje nakoupili státní dluhopisy, které vynášejí více,“ jako je úrok za zapůjčení zlata,“ uvedl na závěr Karsboel.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Škoda nemá pro válku na Ukrajině práci pro osm set lidí

Automobilka Škoda Auto, která v Česku zaměstnává zhruba 35...

Renault obnovuje výrobu v moskevském závodě

Francouzská automobilka Renault v pondělí obnovila výrobu ve svém...

Chybí polovodiče i díly, Volkswagen přerušil výrobu na Slovensku

Nedostatek polovodičů, jakož i výpadek dodávek pro konflikt na...

Tesla otevřela na okraji Berlína svůj první evropský závod

Americký výrobce elektrických automobilů Tesla v úterý na okraji...