Projekt Kia si ze strany státu vyžádá další finance

Date:

Investiční projekt žilinského závodu Hyundai/Kia si vyžádá ze strany státu dodatečné financování. Ministerstvo hospodářství SR (MH) navrhuje ze své kapitoly poskytnout 4,5 milionu. eur na regionální rozvoj města Žilina za účelem výstavby infrastrukturálních děl projektu, které vyplývají z investičních smluv uzavřených mezi státem a jihokorejským investorem.

Dalších 1,9 milionu. eur by měl stát poskytnout ze státních finančních aktiv jako návratný bezúročný příspěvek pro společnosti Govinvest I a Govinvest II, které by měly díky těmto prostředkům dokončit proces výkupu pozemků pod závody Kia Motors Slovakia a Hyundai Mobis.

„Potřeba dodatečného financování projektu Kia vyplynula zejména kvůli přetrvávajícím problémům s výkupem pozemků i rozšíření celkové investice projektu,“ uvedl resort hospodářství v návrhu na vyčlenění dodatečných finančních prostředků vyplývajících z Investičních smluv uzavřených s investory Kia a Hyundai. Podle ministerstva hospodářství poskytnutí dalších finančních prostředků je v současnosti nanejvýš urgentní, jelikož si společnosti Žilina Invest, Govinvest I a Govinvest II v dohledné době nebudou schopny dále plnit své závazky. „To by mělo negativní dopad na celkový proces výkupu pozemků a plnění závazků vyplývajících z Investičních smluv,“ konstatoval resort hospodářství.

Kia Motors Slovakia je prvním výrobním závodem společnosti Kia Motors Corporation v Evropě. Závod byl vybudován v Tepličce nad Váhem u Žiliny v období let 2004 až 2006. Výroba automobilů i motorů pro osobní automobily začala v prosinci 2006. Kia na Slovensku v současnosti zaměstnává 2 700 lidí a vyrábí automobil Kia cee’d ve třech karosářských úpravách jako i sportovně užitkový model Kia Sportage. Od zahájení sériové výroby v prosinci 2006 výrobní brány závodu opustilo již více než 431 000 vozů. Společnost Hyundai Mobis je hlavním dodavatelem autodílů pro automobilku Kia, její závod se také nachází v areálu žilinské automobilky.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Škoda nemá pro válku na Ukrajině práci pro osm set lidí

Automobilka Škoda Auto, která v Česku zaměstnává zhruba 35...

Renault obnovuje výrobu v moskevském závodě

Francouzská automobilka Renault v pondělí obnovila výrobu ve svém...

Chybí polovodiče i díly, Volkswagen přerušil výrobu na Slovensku

Nedostatek polovodičů, jakož i výpadek dodávek pro konflikt na...

Tesla otevřela na okraji Berlína svůj první evropský závod

Americký výrobce elektrických automobilů Tesla v úterý na okraji...