Víte, že každý Evropan ročně vyprodukuje 11 tun emisí skleníkových plynů a průměrně 1 kg odpadu denně? Evropa je domovem pro 7 % světové populace, ale spotřebuje 20 % zdrojů světového ekosystému?
70 % energie spotřebované domácnostmi se používá na vytápění, 14 % na ohřev vody a 12 % spotřebují svítidla a spotřebiče? Toto vše má na svědomí změnu podnebí, která se projevuje suchami, povodněmi, vlnami veder, zvyšováním hladiny světových moří, ústupem ledovců a vymíráním jistých druhů zvířat a rostlin. Pokud nic nepodnikneme, globální teplota by mohla stoupnout až o 6.4 ° C v průběhu tohoto století.
Co tedy můžeme udělat, abychom to zastavili?
UBRAT- nepřetápět naše domy, šetřit teplou vodu, odmrazovat mrazničku, sprchovat se namísto koupání, větrat nárazověVYPNOUT- světlo, televizory z pohotovostního režimu, vodu při mytí zubů, nabitý mobil z nabíječkyRECYKLOVAT- použít plátěné tašky na nákup, třídit místo nových obalůKRÁČET- chodit pěšky, na kole, MHD
Evropská unie je v čele mezinárodního úsilí v boji proti změnám podnebí. Evropská komise vede kampaň v rámci celé EU s cílem zvýšit informovanost o změně klimatu. Rovněž pomáhá členským státům dosáhnout cílů Úmluvy OSN o změně klimatu a Kjótského protokolu , která je zaměřena na snižování emisí skleníkových plynů. Od 7. do 18. prosince se v Kodani uskuteční konference OSN o změně klimatu , kde se mají dohodnout další kroky v oblasti emisí po roce 2012.