OSVČ už nemají podávat daňové výpisy do Sociální pojišťovny

Date:

Samostatně výdělečně činné (OSVČ) by od roku 2011 již nemuseli podávat do Sociální pojišťovny výpisy z daňových přiznání za předchozí rok.

Vyplývá to z návrhu novely zákona o sociálním pojištění, kterou do parlamentu předložila poslankyně Jana Vaľová (Směr-SD). V současnosti podávají OSVČ na pobočky Sociální pojišťovny výpisy z daňových přiznání jen kvůli tomu, aby pojišťovně oznámily údaj o období podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti. Koaliční poslankyně navrhuje, aby tuto informaci obsahovalo již samotné daňové přiznání, a to poprvé za rok 2010. „Bude povinností poplatníka uvádět této údaj na daňovém přiznání a daňové ředitelství tuto skutečnost pouze sdělí Sociální pojišťovně, tak sděluje i jiné skutečnosti,“ objasňuje Valová. Navrhovaným řešením se podle ní odbřemení Sociální pojišťovna i osoby samostatně výdělečně činné, které nebudou muset osobně k 1. červenci předkládat pobočkám pojišťovny výpisy z daňových přiznání.

OSVČ jsou podle v současnosti platného zákona o sociálním pojištění povinny každoročně do 30. června předložit v místně příslušné pobočce Sociální pojišťovny výpis z daňového přiznání za loňský rok, kterým prokazují výši loňského hrubého příjmu z podnikání. Podle výše vykázaného hrubého příjmu za předchozí rok jsou OSVČ povinné buď se přihlásit jako plátce pojistného na důchodové pojištění, nemocenské pojištění a pojistného do rezervního fondu SP, setrvat jako plátce pojistného i nadále nebo se z placení pojistného odhlásit. Podle vykázaného dílčího základu daně za předchozí rok se pro OSVČ vždy od 1. července stanovuje nový vyměřovací základ a tím i nová částka pojistného.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Škoda nemá pro válku na Ukrajině práci pro osm set lidí

Automobilka Škoda Auto, která v Česku zaměstnává zhruba 35...

Renault obnovuje výrobu v moskevském závodě

Francouzská automobilka Renault v pondělí obnovila výrobu ve svém...

Chybí polovodiče i díly, Volkswagen přerušil výrobu na Slovensku

Nedostatek polovodičů, jakož i výpadek dodávek pro konflikt na...

Tesla otevřela na okraji Berlína svůj první evropský závod

Americký výrobce elektrických automobilů Tesla v úterý na okraji...