Kolem krajského města Nitra by mělo vyrůst několik větrných parků. Společnost Green Energy Slovakia, s.r.o. plánuje v nitranském okrese postavit celkem 26 větrných elektráren.
Jak vyplývá z investičních záměrů, které společnost již předložila k posouzení vlivů na životní prostředí (Environmental Impact Assessment – EIA), firma by měla do výstavby tří větrných parků investovat zhruba 78,5 milionu. eur.
Společnost Green Energy Slovakia chce postavit větrný park v katastrálním území obce Šurianky. V této lokalitě by mělo vyrůst jedenáct větrných elektráren o jmenovitém výkonu 2 megawatty. Do tohoto větrného parku by měla firma investovat přibližně 32,4 milionu. eur. Druhý větrný park chce společnost postavit v katastrálním území obcí Lehota a Velké Zálužie. Do výstavby šesti větrných elektráren chce firma investovat přibližně 18,35 milionu. eur. Jmenovitý výkon jedné větrné elektrárny by měl být na úrovni 2,75 megawattů. Třetí větrný park chce společnost vybudovat v katastrálním území obcí Zbehy a Alekšince. Podle investičního záměru má tento větrný park sestávat z devíti větrných elektráren s instalovaným výkonem 2,75 megawattu. Celkové náklady na výstavbu tohoto větrného parku investor vyčíslil na 27,715 milionu. eur.
Společnost Green Energy Slovakia byla založena v roce 1999 s cílem realizovat na území Slovenska projekty využívající obnovitelné zdroje energie na výrobu ekologicky čisté elektřiny. V současnosti má rozpracováno několik projektů na využití větrné energie i využití vodní a sluneční energie. V roce 2005 byla spoluzakládajícím členem Sdružení pro větrnou energii Slovenska. O dva roky později se stala členem skupiny WEON group a.s., která seskupuje několik dceřiných společností.
Ministerstvo hospodářství za poslední čtyři roky nevydal žádnému investorovi, který by chtěl postavit větrnou elektrárnu na Slovensku, osvědčení o souladu investičního záměru s dlouhodobou koncepcí energetické politiky. Bez tohoto osvědčení nemůže investor začít s výstavbou energetického zdroje. „Větrné elektrárny patří mezi nestabilní zdroje, protože jednou vítr fouká, jednou ne. Při velkém instalovaném výkonu větrných elektráren by tento zdroj ohrozil stabilitu elektrické soustavy Slovenska,“ uvedl koncem srpna mluvčí ministra hospodářství Branislav Zvara.
„Argumenty, nebo spíše výmluvy o nespolehlivosti větrných elektráren jsou jen fámou. Podle poznatků sdružení získaných při měření větrnosti v relevantních podmínkách, tedy ve výši náboje turbíny, se během roku nevyskytuje ani jeden den bez větru. Bezvětří ve výškách 90 metrů nad terénem se vyjadřuje v desítkách hodin do roka,“ reagoval pro agenturu SITA šéf Sdružení pro větrnou energii na Slovensku Matej Hlôška s tím, že sice větrné elektrárny nefungují celoročně na plný výkon, energii však dodávají téměř pořád.
Ministerstvo hospodářství již souhlasilo s regulací výstavby slunečních a větrných elektráren na Slovensku. Regulaci výstavby těchto obnovitelných zdrojů elektřiny navrhla Slovenská elektrizační přenosová soustava. Ta zařadila sluneční a větrné elektrárny mezi tvz. nepředikovatelné obnovitelné zdroje elektřiny (NOZE). Podle přenosové soustavy výstavba větrných či slunečních elektráren na Slovensku může ohrozit provozní bezpečnost a spolehlivost přenosové elektrizační přenosové soustavy a může „nastartovat neudržitelný, předem neodhadnutelný tlak na nárůst koncových cen elektřiny pro koncové spotřebitele na území ČR, případně neřešitelný tlak na státní rozpočet“. Investoři by chtěli na Slovensku postavit do roku 2014 větrné elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 5 170 megawattů. Vyplývá to z informací, které přenosová soustava sesbírala pro potřeby zpracování systémové Studie vlivu větrných elektráren na elektrizační soustavu SR od potenciálních investorů. Podle Sdružení pro větrnou energii Slovenska má však Slovensko pro větrné elektrárny reálný potenciál na úrovni 600 megawattů instalovaného výkonu, což představuje méně než 300 větrných turbín.