Je nepochopitelné, že jsme od Enelu přestali žádat doplatek

Date:

Pro předsedu SNS Jana Sloty je nepochopitelné, že Slovensko přestalo žádat od společnosti Enel doplatek za privatizaci Slovenských elektráren.

„Je nepochopitelné mluvit o nějaké nulové variantě a fiktivní pohledávce vodohospodářské výstavby ve výši 3,6 miliard. korun. Její započtení se mi jeví jako virtuální nakreslení miliard na zeď a myslíme si, že to vyměníme za něco, co má hodnotu. Vyjadřuji jen určité rozčarování nad tím, že se k něčemu takovému přistoupilo. Dali jsme osm žalob na Enel. Jde to nyní přehodnocovat? Nerozumím tomu,“ řekl Slota pro agenturu SITA.

Ministerstvu hospodářství SR se na základě jednání s italskou skupinou Enel podařilo pro stát ušetřit téměř 193 milionů. eur, na úterní tiskové konferenci to uvedl ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. Podle něj totiž Enel mohl na základě privatizačních smluv podepsaných při prodeji elektráren získat zmíněnou částku. Ta se podle ministra měla skládat z dodatečného ocenění majetku Slovenských elektráren ve výši zhruba 80 milionů. eur. Zbytek měly tvořit prostředky, které elektrárny v minulosti poskytly na činnost Sdružení Dunaj.

„Konečná podoba se zrodila ve velké diskusi. Bylo to postupné sbližování. Největší otazník byl nad Sdružením Dunaj,“ dodal v úterý Jahnátek. Ministr odmítá, že by Slovensko za ústupek italské skupině Enel něco nabídlo. „Nedali jsme Enelu žádnou protihodnotu. Ani v souvislosti s provozem vodní elektrárny Gabčíkovo, ani v souvislosti s dostavbou Mochovec,“ zdůraznil Jahnátek. Podle něj transakční dokumenty podepsané při prodeji Slovenských elektráren dokazují, jak špatně privatizovala státní majetek bývalá vládní garnitura. „Třeba otevřeně říci, že privatizační smlouvy z hlediska právního byly velmi dobře připraveny. Z hlediska obsahového se jedná o největší lumpárnu, jakou mohl stát při privatizaci svého majetku realizovat,“ konstatoval Jahnátek.

Italská skupina Enel vyjádřila spokojenost s výsledkem jednání o konečné ceně za 66procentní podíl Slovenských elektráren. „S výsledkem jednání jsme spokojeni,“ uvedl v pondělí pro agenturu SITA mluvčí italské společnosti Enel.

Privatizace 66% akcií Slovenských elektráren se ukončila 28. dubna 2006, kdy Slovensko podepsalo s firmou Enel závěrečné dokumenty a italská společnost definitivně vstoupila do elektráren. Enel zaplatil za většinový balík akcií Slovenských elektráren 839 milionů. eur, což v té době činilo zhruba 32 miliard. Kč. Zbývajících 34 % akcií SE zůstává v rukou Fondu národního majetku SR, vykonavatelem akcionářských práv je resort hospodářství.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Škoda nemá pro válku na Ukrajině práci pro osm set lidí

Automobilka Škoda Auto, která v Česku zaměstnává zhruba 35...

Renault obnovuje výrobu v moskevském závodě

Francouzská automobilka Renault v pondělí obnovila výrobu ve svém...

Chybí polovodiče i díly, Volkswagen přerušil výrobu na Slovensku

Nedostatek polovodičů, jakož i výpadek dodávek pro konflikt na...

Tesla otevřela na okraji Berlína svůj první evropský závod

Americký výrobce elektrických automobilů Tesla v úterý na okraji...